να'ναι η ψυχή στο στόμα του, και να μη βγάζει λέξη...

Λευτέρης

Σάββατο 26 Ιουνίου 2010

Μπράβο στην Ν Κορέα

Απέδειξε πως δίκαια προκρίθηκε εις βάρος της δικιάς Εθνικής Ομάδας, και όσοι την υποτίμησαν και την θεώρησαν εύκολο αντίπαλο (κατεβάζοντας μια ομάδα χαλαρή και με παίκτες ντεφορμέ ή και σε λάθος θέσεις), έκαναν τραγικό λάθος.

Η Ν Κορέα πάλεψε στα ίσα την Ουρουγουάη του Φορλάν και της παρέας του, είχε δοκάρι στο 0-0, βρέθηκε να χάνει με 1-0 μόλις στο 8ο λεπτό από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της και παιδαριώδη αντίδραση όλης της άμυνας της, αλλά τρέξανε οι παίκτες σαν τα σκυλιά, μαρκάρανε, παλέψανε, και τελικά καταφέρανε δίκαια να ισοφαρίσουν, την στριμώξανε την Ουρουγουάη για τα καλά, που χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Σουάρες (που είχε πετύχει και το πρώτο) στο 80ό λεπτό, νίκησε τελικά, παρά τις ευκαιρίες της Ν Κορέας να ισοφαρίσει ξανά.

Σε κάθε πρίπτωση, η Ν Κορέα δεν ήταν η ομαδούλα που περίμενε  να αντιμετωπίσει ο Ρεχάγκελ στην πρεμιέρα του Μουντιάλ.